Stalltjänst

Har du aldrig mockat någon gång, men är sugen på att lära dig? Vill du prova på hur det kan vara att ha egen häst? Kom och hjälp till med stalltjänsten på ORK! Vissa helgdagar behöver vi hjälp av våra medlemmar, av dig, för att ta hand om föreningens – dina och mina – hästar. Förutom att du får prova på hur livet som hästägare kan vara, så får du både lite träning och social samvaro. Vi brukar ha väldigt trevligt och vi brukar hinna med en fika. Det är samling klockan 08.30. Har du inte mockat förut så visar vi hur man gör! Sedan mockar vi medan några fixar med hästarnas hö. Vi brukar vara klara senast klockan 11.00. Datum i maj som vi behöver din hjälp är: lördag 16 maj, söndag 24 maj samt söndag 31 maj.

Vill du veta mer eller anmäla dig! Skicka ett sms till Marina Molin, 070-608 23 31.
Om du är under 13 år vill vi att du har med dig en förälder. Anmäl dig gärna i ”god tid” så vi kan planera arbetet på bästa sätt.